Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwężenia zastawki aortalnej

Zwężenie zastawki aortalnej to wada serca, powodująca zwężenie lewego ujścia tętniczego i utrudnienie przepływu krwi z lewej komory serca do aorty. Zapoznajmy się więc z objawami zwężenia zastawki aortalnej.

Zobacz również opis choroby: Zwężenie zastawki aortalnej

Chociaż jest to trzecia pod względem częstotliwości występowania choroba serca w krajach rozwiniętych, która może być zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia, to nie zawsze daje wyraźne objawy. U około połowy cierpiących na nią osób, przebiega bezboleśnie i nie daje niemal żadnych symptomów, które mogłyby być sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś niedobrego. Jeżeli występuje jako choroba nabyta, to rozwija się nawet kilka lat i występuje duże prawdopodobieństwo, że osoba, której dotyczy, może nie mieć o tym pojęcia.

Odczuwalne objawy zwężenia zastawki aortalnej

Po pewnym czasie pojawiają się objawy, którymi są najczęściej bóle dławicowe, zawroty głowy i towarzyszące im zaburzenia widzenia, omdlenia przy wzmożonej aktywności fizycznej, a także duszności i kołatanie serca.

W cięższych przypadkach kiedy choroba bardzo długo nie dawała objawów, a wystąpiło migotanie komór lub obrzęk płuc, możliwy jest nawet nagły zgon sercowy.

Objawy zwężenia zastawki aortalnej widoczne w badaniach

Ze względu na cichy rozwój zwężenia zastawki aortalnej, najczęściej wykrycie jej we wczesnym stadium jest możliwe jedynie podczas badania lekarskiego.

Najczęściej udaje się je zdiagnozować przy badaniu EKG i ECHO serca, które wykazują zmiany prędkości przepływu krwi przez zastawkę, powiększenie i przeciążenie mięśni lewej komory serca, zmniejszenie się powierzchni otwarcia zastawki oraz zwyrodnienia i inne zmiany.

Na dalszym etapie rozwoju choroby, może być ona wyłapana przez lekarza podczas prowadzenia rutynowego badania osłuchowego, ponieważ krew ?przeciska się? przez zwężone naczynia i występuje skurczowy szmer wyrzutu. Symptomem, który mówi o zwężaniu się zastawki aortalnej jest również zwolnione tętno odczuwalne na tętnicy szyjnej lub promieniowej.

Zaawansowana już zmiana jest także widoczna na zdjęciu rentgenowskim. Badanie RTG klatki piersiowej może uwidocznić powiększenie lewej komory serca, a także wykazać zwapnienie zastawki aortalnej, które zwłaszcza u starszych osób często jest stanem poprzedzającym wystąpienie tej choroby.

Jak rozpoznać tę zweżenie zastawki aortalnej?

Jeśli wystąpi któryś z odczuwalnych na co dzień, opisanych powyżej objawów, należy zrezygnować z prób diagnozowanie i leczenia na własną rękę oraz bezzwłocznie udać się do lekarza. Ciężkie zwężenie zastawki aortalnej może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia! Ze względu na jej częsty przebieg bez fizycznych objawów, warto raz na jakiś czas wykonać badania kontrolne, które może być jedyną drogą rozpoznania choroby i wskazane jest szczególnie w przypadku osób starszych.

Autor: Natalia Kocoń

Zobacz również opis choroby: Zwężenie zastawki aortalnej

Objawy wad zastawki trójdzielnej - zwężenia zastawki

Objawy rzadkiej choroby stenozy zastawki trójdzielnej często współgrają z objawami innych wad serca, które towarzyszą chorobie (tj. niedomykalność zastawki i wady zastawki mitralnej). czytaj więcej

Objawy niedomykalności zastawki aortalnej

Niedomykalność zastawki aortalnej to wada serca, która charakteryzuje się wstecznym przepływem krwi z aorty do lewej komory. Dzieje się to w wyniku nieprawidłowego zamknięcia płatków zastawki aortalnej. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy