Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ubytku przegrody międzyprzedsionkowej

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej to jedna z najczęstszych wrodzonych wad serca u  dorosłych i plasuje się na drugim miejscu chorób u osób po 18. roku życia. Problem ten dotyczy głównie kobiet. Jakie zatem są jego objawy?

Zobacz również opis choroby: Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Obraz kliniczny

Objawy ubytku przegrody międzyprzedsionkowej można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich jest właśnie obraz kliniczny, czyli objawy podmiotowe i przedmiotowe.

Podmiotowe

To nieustanie postępujące ograniczenie wysiłku fizycznego, a co za tym idzie pojawiające się kołatanie serca. Na początku objawia się jako kołatanie napadowe, a więc wskutek tego migotanie i trzepotanie przedsionków.

Przedmiotowe

Objawy to: występujący szmer w polu osłuchiwania zastawki pnia płucnego, sinica centralna, podczas gdy fala zwrotna kieruje się przez ubytek, turkot mezodiastoliczny, szmer holosystoliczny, który jest wywołany przez wtórną niedomykalność zastawki trójpodzielnej, tętnienie prawej komory.

Przebieg naturalny

Drugą grupą jest przebieg naturalny. Jeżeli dotyczy on wtórnego ubytku, to ma on łagodny przebieg, a nawet przez wiele lat może nie dawać żadnych sygnałów dolegliwości. Pojawiają się dopiero w trzeciej lub czwartej dekadzie i zazwyczaj postępują.

Osoby chore żyją zazwyczaj tyle samo, co zdrowi. Jednak jakość życia osób z ubytkiem przegrody międzyprzedsionkowej jest o wiele gorsza ze względu na postępującą niewydolność serca, duszności oraz migotanie przedsionka.

Autor: Emilia Dłużewska

Zobacz również opis choroby: Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Objawy wad wrodzonych serca

Podstawowym objawem krążeniowym u noworodków jest sinica, która może występować jako objaw stały (wady serca sinicze) lub niestały, występujący pod wpływem wysiłku czy w stanach zapalnych układu oddechowego (wady serca niesinicze). czytaj więcej

Objawy nowotworu złośliwego serca

Nowotwory złośliwe serca można podzielić na pierwotne lub wtórne. Wtórne występują znacznie częściej i są one przerzutami z innego nowotworu do serca. Do nowotworów złośliwych zalicza się m.in.  naczyniakomięsak, mięsak prążkowanokomórkowy, tłuszczakomięsak, włókniakomięsak oraz nerwiakow?... czytaj więcej

Objawy kołatania serca

Kołatanie serca powstaje w związku z nieprawidłowo funkcjonującym mięśniem sercowym. Może być wynikiem ostrej choroby zakaźnej. Kołatanie serca może się pojawić po wypiciu kawy, herbaty czy alkoholu. Kołatanie serca jest związane z uczuciem przyśpieszonej pracy serca. Palpitacje serca są częstą dolegliwością ludzi zdrowych.... czytaj więcej

Objawy nowotworów serca

Nowotwór złośliwy serca rozwija się zwykle pierwotnie w sercu lub stanowi przerzut innego nowotworu do serca. W większości przypadków występują nowotwory niezłośliwe np. śluzaki i włókniaki. Pacjent ze złośliwym rakiem ma złe rokowania, najczęściej umiera w ciągu roku od jego rozpoznania.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy