Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy trzepotania przedsionków

Trzepotanie przedsionków może mieć charakter napadowy lub przewlekły. Jednak niezależnie od formy potrafi skutecznie pogorszyć jakość życia chorego, dlatego warto wiedzieć jakie są objawy trzepotania przedsionków, aby odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.

Zobacz również opis choroby: Trzepotanie przedsionków

Trzepotanie, a migotanie przedsionków

Te dwa, wydawałoby się bliskoznaczne pojęcia, znacznie się jednak od siebie różnią. Pierwsze z nich pojawia się wraz z ciężkimi chorobami, takimi jak zapalenie płuc, nadczynność tarczycy, czy zaostrzenie przewlekłych chorób płuc. Z kolei migotanie związane jest (zwłaszcza u starszych osób) z wieloletnią chorobą układu krążenia. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do trzepotania migotanie polega na nieskoordynowanych skurczach przedsionków w stosunku do komór sercowych.

Objawy trzepotania przedsionków

Występowanie określonej grupy objawów zależy od stopnia nasilenia choroby, jej zaawansowania jak również i rodzaju. Do najczęstszych i pojawiających sie jako pierwsze należą m.in. kołatanie serca, czyli zwiększenie jego liczby uderzeń do 100 - 120 i więcej na minutę, czy też napady duszności, prowadzące niejednokrotonie do omdleń.

Trzepotanie przedsionków, a zawał

Powodami do niepokoju bywają bóle w klatce piersiowej, często mylone z bólami zawałowymi. Charakterystycznym objawem trzepotania przedsionków jest nagłe przyspieszenie lub zwolnienie akcji serca w wyniku zmiany pozycji ciała chorego, a także szybsze tętnienie żył szyjnych. Objawia się to tym, że u chorych można stwierdzić miarowy, szybki rytm serca ok. 150/min, przy równoczesnym tętnieniu żył szyjnych z częstotliwością 300/min. Podczas gdy podstawowymi objawami zawału mięśnia sercowego jest ból zamostkowy, promieniujący do lewej ręki.

Trezpotanie przedsionków, a udar

W związku z tym, że choroba przedsionków serca wiąże się bardzo często z zaburzeniami zakrzepowo ? zatorowymi istnieje duże ryzyko wystąpienia udaru mózgu jako konsekwencji choroby. Zakrzepy mogą doprowadzić do zatorów tętnic w płucach, nerkach, kończynach oraz naczyniach krezkowych. Wśród nich szczególnie niebezpieczne są właśnie zatory tętnic mózgowych, które prowadzą do udaru niedokrwiennego mózgu.

Wczesne rozpozanie objawów trzepotania przedsionków serca pozwala skutecznie zapobiegać rozwojowi choroby. Dlatego ważne jest uważne słuchanie sygnałów wysyłanych przez organizm i natychmiastowe reagowanie na nieprawidłowości.

Zobacz również opis choroby: Trzepotanie przedsionków

Stres i depresja zagrożeniem dla osób z chorobą serca

Według nowych badań wysoki poziom stresu połączony z depresją zwiększa ryzyko ataku serca i śmierci u osób z chorobą serca. W badaniu wzięło udział 4400 pacjentów w wieku 45 lat wzwyż z chorobą niedokrwienną serca, spowodowaną powstaniem blaszek miażdżycowych w tętnicach, co jest najczęstszą przyczyną choroby serca.... czytaj więcej

Objawy kołatania serca

Kołatanie serca powstaje w związku z nieprawidłowo funkcjonującym mięśniem sercowym. Może być wynikiem ostrej choroby zakaźnej. Kołatanie serca może się pojawić po wypiciu kawy, herbaty czy alkoholu. Kołatanie serca jest związane z uczuciem przyśpieszonej pracy serca. Palpitacje serca są częstą dolegliwością ludzi zdrowych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy