Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy tetralogii Fallota

Tetralogia Fallota to zespół czterech wad genetycznych mięśnia sercowego występujący u noworodków i niemowlaków, nazywanych w środowisku medycznym "niebieskimi dziećmi".

Zobacz również opis choroby: Tetralogia Fallota

Choroba ta cechuje się sinicą ust, skóry oraz paznokci, która powstaje najczęściej podczas karmienia oraz płaczu. Powstaje ona na skutek niedotlenienia organizmu. Krew zaopatrzona w tlen nie dociera bowiem do wszystkich tkanek oragnizmu dziecka, gdyż uniemożliwiają to istniejące wady serca.

Prócz sinicy może także występować duszność oraz szybkie męczenie się dziecka, gdyż podczas wysiłku zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na tlen, dlatego też jego małe ilości docierające do tkanek są przyczyną tego, iż nawet zwykłe czynności mogą wymagać od dziecka olbrzymiego wysiłku.

Charakterystyczne jest także to, że dziecko cierpiące na zespół Fallota, często przyjmuje kuczną pozycję, co wynika z tego, że kiedy dziecko kuca, krwi trudniej jest płynąć przez aorte, przez co wybiera łatwiejszą drogę, trafiając do płuc. Dzięki temu krew bogata w tlen rozprowadzana jest po całym organizmie, a dziecku dużo łatwiej jest funkcjonować.

Innymi objawami niedotlenienia prócz sinicy są także palce pałeczkowate (opuszki palców są zaokrąglone) i wypukłe paznokcie oraz napady anoksemiczne. Napady te mogą pojawić się po wysiłku, karmieniu bądź płaczu. Towarzyszą zwykle malym dzieciom. W czasie napadu dziecko szybko oddycha, robiąc się coraz bardziej sine i niespokojne. W skrajnych przypadkach może dojść do zaburzeń świadomości oraz drgawek.


Objawy zespołu Fallota są bardzo charakterystyczne, dlatego też uławiają rozpoznanie choroby. Gdy dziecko z powyższymi objawami trafia do szpitala, lekarze wiedzą w jakim kierunku diagnozować maluszka, przez co szybko udaje się zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie.

W przypadku tej choroby jedynym sposobem leczenia jest przeprowadzenie operacji na otwartym sercu, która obecnie jest niezwykle skuteczną metodą, prowadzącą nawet do całkowitego wyleczenia. Zdarzają się jednak również skutki uboczne w postaci artytmii serca bądź innych nieprawidłowości.

Zobacz również opis choroby: Tetralogia Fallota

Objawy zespołu Fallota

Zespół Fallota jest złożoną, siniczą i wrodzoną wadą serca. Choroba występuje w ok. 3-5% przypadków wrodzonych wad serca. Na zespół Fallota składają się cztery elementy, tj. zwężenie drogi odpływu prawej komory, duży ubytek w przegrodzie międzykomórkowej, przesunięcie w prawo aorty oraz przerost prawej ... czytaj więcej

Objawy wad wrodzonych serca

Podstawowym objawem krążeniowym u noworodków jest sinica, która może występować jako objaw stały (wady serca sinicze) lub niestały, występujący pod wpływem wysiłku czy w stanach zapalnych układu oddechowego (wady serca niesinicze). czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy