Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy sercowego zespołu x

Zespół sercowy X to mało znana choroba, która jednak występuje bardzo często wraz z innymi chorobami na tle sercowym, a nawet psychicznym. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn, a jej głównym objawem jest nieustający i bardzo uporczywy ból klatki piersiowej .

Zobacz również opis choroby: Sercowy zespół X

Jakie są objawy zespołu X?

Zespół X, bo tak nazywana jest również ta choroba, objawia się głównie i praktycznie bólem klatki piersiowej. Ból ten trwać może bardzo długo, gdyż sama choroba trwać może nawet kilka lat, a jej objawy są wstanie w dużym stopniu utrudnić normalne funkcjonowanie każdego dnia. Mimo tego, że objawy mogą być bardzo bolesne, to praktycznie nie prowadzi ona do niewydolności serca, zawału czy innych powikłań. Sam ból klatki piersiowej może być różny. U jednej części pacjentów objawia się on długim okresem trwania i znacznie silniej odczuwanym, a u innych chorych, ból może być niesystematyczny, znacznie krótszy i mniej bolesny. Przez ból klatki piersiowej spowodowany sercowym zespołem X, mogą pojawić się również pewne problemy z oddychaniem.  Nie są one zagrażające życiu, ani niebezpieczne, jednak odczuwalny może być wzmożony wysiłek przy oddychaniu. Kolejnym objawem, który może być bardzo niespecyficzny jest depresja. Choroba objawia się również wysoką nadwrażliwością na ból, co spowodowane może być właśnie przez choroby natury psychicznej, takiej jak lęki, fobie czy właśnie depresja.

Do wszystkich objawów zaliczyć możemy:

  • ból w klatce piersiowej,
  • delikatne trudności z oddychaniem,
  • przemęczenie,
  • nadwrażliwość na ból,
  • depresja.

Diagnoza zespołu X

Objawów jest niewiele, a sama choroba nie do końca znana. Zdiagnozować ją można dopiero po wykluczeniu innych chorób, które objawiają się bólem klatki piersiowej. Mogą do nich należeć choroby niewydolności serca czy miażdżyca tętnic wieńcowych. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie EKG, które powinno przynieść odpowiedzi i pozwoli ustalić diagnozę.

Leczenie chorób sercowych

Leczenie polega głównie na zniwelowaniu objawów, które są wynikiem choroby. Do tego celu służą głównie lekarstwa i antybiotyki. Samo rokowanie choroby jest zazwyczaj dobre, nie prowadzi ono do żadnych powikłań ani zawałów. Jednak ból, który objawia się w chorobie może być bardzo dokuczliwy. Dodatkowo, przyczyny choroby nie są do końca znane, więc trudno o możliwość całkowitego wyleczenia. W niektórych przypadkach podaje się również pacjentowi lekarstwa antydepresyjne, ponieważ choroba może towarzyszyć na przykład depresji i przez to powodować nadwrażliwość na ból.

Zobacz również opis choroby: Sercowy zespół X

Objawy chorób zapalnych serca

Choroby zapalne serca są to stany zapalne powstałe głównie na tle wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Mogą one przebiegać jako proces dotyczący tylko tkanki mięśniowej, stanowiącej warstwę środkową serca, lub też towarzyszyć zapaleniu wsierdzia lub osierdzia. Podstawą zapaleń mięśnia sercowego jest obrzęk poszczególnych wł?... czytaj więcej

Wczesna menopauza zwiększa ryzyko chorób serca

Kobiety, które wcześniej doświadczają menopauzy, są bardziej narażone na choroby serca i wylew – wykazały najnowsze badania przeprowadzone na uczelni Johns Hopkins. „Jeśli lekarz jest świadomy tego, iż jego pacjentka wkroczyła w okres menopauzy przed 46 rokiem życia, staje się bardziej wyczulony na przypadłości zwi?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy