Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy serca sportowca

Serce sportowca najczęściej dotyka młodych sportowców, którzy często nie są świadomi zagrożenia, jakie ta choroba stwarza. Przerost lewej komory serca w przyszłości może poważnie zagrozić, nie tylko karierze ale i życiu sportowca. Samemu nie jest łatwo zdiagnozować zagrożenie, dlatego warto znać objawy tej choroby. Gdy któreś z objawów wydaje się znajome, nie warto się zastanawiać, a już na pewno nie wolno tego bagatelizować. Należy bezzwłocznie udać się do lekarza, aby nas dokładnie przebadał.

Zobacz również opis choroby: Serce sportowca

Ból zamostkowy

Ból zamostkowy jest typowym bólem, związanym z układem sercowo-naczyniowym. Odczuwamy go za mostkiem, stąd jego nazwa. Zazwyczaj jest on krótkotrwały i następuje po niedużym okresie czasu. Można łatwo rozpoznać ten rodzaj bólu, ponieważ ma on charakter piekący, promieniujący nawet do żuchwy, uciskający oraz rozpierający.

Ból zamastkowy, szczególnie często objawia się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Należy uważać, ponieważ dłuższe utrzymywanie się bólu może świadczyć o zawale serca.

Duszności i zawroty głowy

Duszność w klatce piersiowej, to prościej mówiąc odczucie braku powietrza. Gdy występuje podczas dużego wysiłku fizycznego, nie stanowi ona powodu do niepokoju, ponieważ nawet zdrowy człowiek ma kłopoty ze złapaniem tchu np. podczas mocnego biegu.

Jednak gdy przy lekkim wysiłku lub w stanie spoczynku, dopadają nas duszności, niepokój jest uzasadniony. Może to zwiastować wiele chorób, w tym i potoczne serce sportowca. Podczas napadu duszności, oddech staję się płytszy, a serce przyśpiesza.

Duszności nie wolno lekceważyć, podobnie jak zawrotów głowy. Zawroty głowy po alkoholu, lub po nagłej zmianie pozycji, to normalna reakcja organizmu, jednak gdy zdarza nam się to bez powodu, na prostej drodze, należy natychmiastowo, zgłosić to do lekarza. Tak jak i w przypadku duszności, zawroty głowy mogą być objawem nie tylko serca sportowca ale i wielu innych chorób.

Chwilowa utrata przytomności

Najczęściej chwilową utratę przytomności - omdlenie, poprzedzają zawroty głowy i niekiedy duszności. Pomimo, iż wiele osób je bagatelizuje, to należy pamiętać, że omdlenia sygnalizują poważniejsze choroby i gdy są powtarzalne, warto zgłosić się z tym do lekarza. Niekiedy samemu można odkryć przyczynę omdlenia. Utrata przytomności z głodu, podczas pobierania krwi, czy podczas dużych upałów, nie zwiastuje poważnych chorób.

Jednak chwilowe utraty przytomności, które powtarzają się wielokrotnie, są bardzo często objawem serca sportowca i nie warto z tym zwlekać.

Damian Nejman

Zobacz również opis choroby: Serce sportowca

Stres i depresja zagrożeniem dla osób z chorobą serca

Według nowych badań wysoki poziom stresu połączony z depresją zwiększa ryzyko ataku serca i śmierci u osób z chorobą serca. W badaniu wzięło udział 4400 pacjentów w wieku 45 lat wzwyż z chorobą niedokrwienną serca, spowodowaną powstaniem blaszek miażdżycowych w tętnicach, co jest najczęstszą przyczyną choroby serca.... czytaj więcej

Objawy nowotworów serca

Nowotwór złośliwy serca rozwija się zwykle pierwotnie w sercu lub stanowi przerzut innego nowotworu do serca. W większości przypadków występują nowotwory niezłośliwe np. śluzaki i włókniaki. Pacjent ze złośliwym rakiem ma złe rokowania, najczęściej umiera w ciągu roku od jego rozpoznania.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy