Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedomykalności zastawki trójdzielnej serca

Niedomykalność zastawki trójdzielnej serca objawia się w podobny sposób jak inne wady zastawki. Zwykle dominują te związane z wadą zastawki mitralnej, ponieważ najczęściej towarzyszy ona wadzie trójdzielnej.

Zobacz również opis choroby: Wady zastawki trójdzielnej - niedomykalność zastawki

W wyniku powiększenia prawego przedsionka, spowodowanego przeciążeniem objętościowym ze względu na cofającą się krew, stopniowo wzrastające ciśnienie w przedsionku przenosi się na cały układ żylny. Najczęściej (i być może przez to najwcześniej) chorzy skarżą się na duszność występującą przy wysiłku fizycznym, która jest konsekwencją zastoju krwi żylnej. Zmniejszonej tolerancji wysiłku towarzyszy ogólne osłabienie organizmu i częste uczucie zmęczenia.

Do podstawowych symptomów zalicza się też uczucie rozpierania i gniecenia w prawym podżebrzu.

Z powodu współwystępowania wady zastawki mitralnej objawy również często przybierają postać współistniejących. Można do takowych zaliczyć przede wszystkim wyraźne tętnienie znacznie poszerzonych żył szyjnych oraz naczyń krwionośnych na głowie i szyi. Rzadziej występuje tętnienie samych gałek ocznych. Za przejaw choroby uważa się tętnienie wątroby, które występuje w wyniku jej przekrwienia, przez co nasila się znacznie w czasie wdechu).

W przypadku wady zaawansowanej naocznym sygnałem choroby jest ogólny obrzęk tkanki podskórnej organizmu oraz sino-żółte zabarwienie skóry. Często występuje tu również zwiększenie obwodu brzucha ? tzw. wodobrzusze, które jest związane z nagromadzeniem się płynu w jamie otrzewnej. Głównym jego powodem jest przekrwienie całego układu pokarmowego, który objawia się także między innymi osłabieniem łaknienia oraz uczuciem pełnego brzucha i nudności.

Często chorobie towarzyszy także szmer holosystoliczny, który występuje nad dolną częścią mostka lub w czwartym międzyżebrzu po prawej stronie. Głośność tego szumu znacznie zwiększa się w czasie głębokiego wdechu.

Zobacz również opis choroby: Wady zastawki trójdzielnej - niedomykalność zastawki

Objawy wad zastawki trójdzielnej - zwężenia zastawki

Objawy rzadkiej choroby stenozy zastawki trójdzielnej często współgrają z objawami innych wad serca, które towarzyszą chorobie (tj. niedomykalność zastawki i wady zastawki mitralnej). czytaj więcej

Objawy chorób zapalnych serca

Choroby zapalne serca są to stany zapalne powstałe głównie na tle wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Mogą one przebiegać jako proces dotyczący tylko tkanki mięśniowej, stanowiącej warstwę środkową serca, lub też towarzyszyć zapaleniu wsierdzia lub osierdzia. Podstawą zapaleń mięśnia sercowego jest obrzęk poszczególnych wł?... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy