Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedomykalności zastawki aortalnej

Niedomykalność zastawki aortalnej to wada serca, która charakteryzuje się wstecznym przepływem krwi z aorty do lewej komory. Dzieje się to w wyniku nieprawidłowego zamknięcia płatków zastawki aortalnej.

Zobacz również opis choroby: Niedomykalność zastawki aortalnej

 

Wyróżniamy niedomykalność pierwotną i niedomykalność wtórną. Pierwotna jest spowodowana uszkodzeniem lub wrodzoną nieprawidłowością płatków, co następnie skutkuje poszerzeniem drogi odpływu, pierścienia zastawki i aorty wstępującej. Niedomykalność wtórna spowodowana jest już poszerzonymi pierścieniem i aortą wstępującą.

Biorąc pod uwagę czas rozwoju wady zastawki niedomykalność można podzielić na ostrą i przewlekłą. Przebieg ostrej niedomykalności zastawki aortalnej zależy od wywołującej ją choroby podstawowej. Natomiast w przewlekłej cofająca się krew powoduje przerost mięśnia sercowego (w wyniku wzrostu objętości lewej komory serca). Zwykle jednak niedomykalność przewlekła przez kilkanaście lat przebiega bezobjawowo.

Przyczyny niedomykalność zastawki aortalnej

Za wrodzone przyczyny choroby uznaje się nieprawidłową (inną niż trójpłatkową) zastawkę. Do tej grupy zalicza się też analogicznie wypadanie płatków zastawki i uszkodzenie ich w zwężeniu podzastawkowym. Inne przyczyny wady to  układowe choroby tkanki łącznej ? m.in. choroba reumatyczna czy reumatoidalne zapalenie stawów, a także zmiany zwyrodnieniowe, tj. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca. Przede wszystkim zaś niedomykalność zastawki aortalnej powoduje rozwarstwienie aorty wstępującej, poszerzenie jej oraz infekcyjne zapalenie wsierdzia. Niewątpliwą przyczyną niedomykalności jest choroba weneryczna ? kiła.

Leczenie niedomykalność zastawki aortalnej

Chorzy z rozpoznaną łagodną bądź umiarkowaną niedomykalnością zastawki aortalnej leczenie nie jest potrzebne. Jeśli chorobie towarzyszy prawidłowa kurczliwość serca, wystarczy regularna kontrola lekarska i okresowe badania.

U chorych z przewlekłą i ciężką niedomykalnością powinno się zastosować leczenie operacyjne (po konsultacji kardiologicznej).

W przypadku ostrej, ciężkiej niedomykalności aortalnej bezwzględnie konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna.
Operacja taka  polega na ?naprawie? zastawki aortalnej lub wymianie jej na mechaniczna lub biologiczną protezę.

Aktywność fizyczna przy wadzie niedomykalności zastawki aortalnej

Chorzy z niestwierdzonymi objawami podmiotowymi, którzy posiadają prawidłową czynność skurczową mogą wykonywać wszystkie formy zwykłej, codziennej aktywności fizycznej. Bez ograniczeń mogą też uprawiać lekkie sporty, ale powinni się starać unikać wysiłków izometrycznych. Przed rozpoczęciem treningów konieczne jest wykonanie u niego próby wysiłkowej.

Autor: Anna Polit

Zobacz również opis choroby: Niedomykalność zastawki aortalnej

Objawy niedomykalności zastawki trójdzielnej serca

Niedomykalność zastawki trójdzielnej serca objawia się w podobny sposób jak inne wady zastawki. Zwykle dominują te związane z wadą zastawki mitralnej, ponieważ najczęściej towarzyszy ona wadzie trójdzielnej. czytaj więcej

Objawy wad zastawki trójdzielnej - zwężenia zastawki

Objawy rzadkiej choroby stenozy zastawki trójdzielnej często współgrają z objawami innych wad serca, które towarzyszą chorobie (tj. niedomykalność zastawki i wady zastawki mitralnej). czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy