Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy napadów hipoksemicznych

Napady hipoksemiczne pojawiają się u osób z sinicznymi wadami wrodzonymi serca połączonymi ze zwężeniem tętnicy płucnej. Najczęściej występują u osób z zespołem Fallota, przełożeniu wielkich pni tętniczych ze zwężeniem tętnicy płucnej oraz zarośnięciu zastawki trójdzielnej.

Zobacz również opis choroby: Napady hipoksemiczne

Mogą pojawić się u osób w każdym wieku, jednak najczęściej dotykają małych dzieci pomiędzy 6 a 18 miesiącem życia.

Napad hipoksemiczny powstaje wskutek zmniejszenia przepływu krwi przez płuca, spowodowanego skurczem stożka tętnicy płucnej. Wynikiem zaburzenia obniża się poziom tlenu we krwi tętniczej i powstaje niedotlenienie mózgu.

Jak rozpoznać napady hipoksemiczne?


Alarmującym sygnałem jest płacz i krzyk dziecka. To właśnie tak maluch, który nie potrafi jeszcze mówić, daje do zrozumienia rodzicom, że coś jest nie tak. W połączeniu z innymi objawami może oznaczać zagrożenie życia, dlatego nie wolno tego bagatelizować i czekać aż dziecko się uspokoi.

Kolejnym niepokojącym objawem jest sinica, która sugeruje problemy krążeniowe lub niewłaściwą wentylację płuc. Dziecko staje się „fioletowe”, przez odtlenianą krew, która ma niebieski kolor. Wystąpienie sinicy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, by uniknąć uduszenia dziecka.

Również nagła bladość dziecka powinna zaniepokoić. Skóra zdrowego dziecka, które prawidłowo się rozwija powinna być różowa, dlatego wszelkie anomalie mogą sygnalizować zmiany chorobowe.

Napady hipoksemiczne można także rozpoznać po drgawkach, zwiotczeniu mięśni i nagłej utracie przytomności. W przypadku wystąpienia tych objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Kiedy może dojść do napadów hipoksemicznych ?


Zazwyczaj do napadów dochodzi podczas karmienia i  w trakcie przewijania. Zdarza się również, że dziecko dostaje drgawek, zaczyna sinieć i traci przytomność po oddaniu stolca i po pobudzeniu psychicznym

Wśród chorych występują także wyjątki. Zdarza się, że napad występuje bez przyczyny, samoistnie. Zazwyczaj taka sytuacja a miejsce rano, zaraz po przebudzeniu.

Autor:
Ewa Żak

Zobacz również opis choroby: Napady hipoksemiczne

Objawy zatorowości płucnej

Zatorowość płucna polega na niedrożności jednej z tętnic płucnych, spowodowanej materiałem zatorowym, którym jest najczęściej zakrzep. W zdecydowanej większości zakrzep pochodzi z żyły głównej dolnej. Zator tętnicy płucnej jest trzecią najczęstszą przyczyną śmiertelności spośrod chorób układu krążenia (po zawale i udar... czytaj więcej

Objawy rdzeniowego zaniku mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba uwarunkowana genetycznie. W wyniku degradacji jąder przednich rdzenia kręgowego i jąder opuszki, następuje osłabienie mięśni, a także ich zanik, co przekłada się na trudności w chodzeniu, utrzymaniu właściwej postawy ciała czy mówieniu i przełykaniu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności