Napad hipoksemiczny powstaje wskutek zmniejszenia przepływu krwi przez płuca, spowodowanego skurczem stożka tętnicy płucnej. Wynikiem zaburzenia obniża się poziom tlenu we krwi tętniczej i powstaje niedotlenienie mózgu.
Jak rozpoznać napady hipoksemiczne?
Alarmującym sygnałem jest płacz i krzyk dziecka. To właśnie tak maluch, który nie potrafi jeszcze mówić, daje do zrozumienia rodzicom, że coś jest nie tak. W połączeniu z innymi objawami może oznaczać zagrożenie życia, dlatego nie wolno tego bagatelizować i czekać aż dziecko się uspokoi.
Również nagła bladość dziecka powinna zaniepokoić. Skóra zdrowego dziecka, które prawidłowo się rozwija powinna być różowa, dlatego wszelkie anomalie mogą sygnalizować zmiany chorobowe.
Napady hipoksemiczne można także rozpoznać po drgawkach, zwiotczeniu mięśni i nagłej utracie przytomności. W przypadku wystąpienia tych objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Kiedy może dojść do napadów hipoksemicznych ?
Zazwyczaj do napadów dochodzi podczas karmienia i w trakcie przewijania. Zdarza się również, że dziecko dostaje drgawek, zaczyna sinieć i traci przytomność po oddaniu stolca i po pobudzeniu psychicznym
Wśród chorych występują także wyjątki. Zdarza się, że napad występuje bez przyczyny, samoistnie. Zazwyczaj taka sytuacja a miejsce rano, zaraz po przebudzeniu.
Autor:
Ewa Żak
Zobacz również opis choroby: Napady hipoksemiczne
Objawy zatorowości płucnej
Zatorowość płucna polega na niedrożności jednej z tętnic płucnych, spowodowanej materiałem zatorowym, którym jest najczęściej zakrzep. W zdecydowanej większości zakrzep pochodzi z żyły głównej dolnej. Zator tętnicy płucnej jest trzecią najczęstszą przyczyną śmiertelności spośrod chorób układu krążenia (po zawale i udar... czytaj więcej
Objawy rdzeniowego zaniku mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni to choroba uwarunkowana genetycznie. W wyniku degradacji jąder przednich rdzenia kręgowego i jąder opuszki, następuje osłabienie mięśni, a także ich zanik, co przekłada się na trudności w chodzeniu, utrzymaniu właściwej postawy ciała czy mówieniu i przełykaniu.... czytaj więcej
Brak komentarzy