Choroba dotyka przede wszystkim osoby w średnim wieku. Częstość występowania szacowana jest na 36 przypadków na 100 tys. osób. Z badań wynika, że mężczyźni i ludzie rasy czarnej chorują na nią częściej.
Główne objawy kardiomiopatii rozstrzeniowej
- U pacjenta obserwuje się stopniowe narastanie objawów. W dużej mierze są one uzależnione od stopnia nasilenia niewydolności serca. Osoby, które posiadają obecną tylko rozstrzeń lewą, mogą pozostawiać bez objawów przez miesiące lub lata.
- Pacjenci chorzy na kardiomiopatię rozstrzeniową skarżą się na duszność, czy uczucie kołatania serca związane z nadkomorowymi i komorowymi zaburzeniami rytmu. Odczuwają ogólne osłabienie i znacznie wzrasta ich liczba oddechów. Chorobie towarzyszy bardzo często pogorszenie tolerancji wysiłkowej.
- Objawami kardiomiopatii rozstrzeniowej są silne bóle w klatce piersiowej, mogące świadczyć o zatorowości płucnej.
- Pojawia się również znaczne przyśpieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, które jest komorowe lub nadkomorowe z migotaniem przedsionków.
- O narastającej chorobie może świadczyć niewydolność krążenia. Objawia się zawrotami głowy, dusznościami, odczuwalnym i długotrwałym zmęczeniem oraz bezsennością.
- Wyraźnymi symptomami choroby są zmiany zakrzepowo ? zatorowe. Związane są ze zwolnieniem przepływu krwi i przyczyną tworzenia skrzeplin.
- Choroba bardzo często jest konsekwencją wzrostu masy ciała, objawia się bólem brzucha spowodowany powiększeniem wątroby, czyli hepatomegalią.
- Wraz z pogłębiającą się dysfunkcją mięśnia sercowego, pojawiają się objawy niewydolności prawokomorowej, tzn. obrzęki obwodowe, bóle brzucha związane z zastojem w wątrobie. Prawokomorowa niewydolność serca występuje późno jako źle rokujący objaw.
Leczenie możemy podzielić na:
- Przyczynowe, możliwe w kardiomiopatii wywołanej zapaleniem mięśnia sercowego, czy w kardiomiopatii wywołanej przez substancje toksyczne takie jak alkohol, czy też leki.
- Objawowe, którego postępowanie bliskie jest leczeniu niewydolności serca.
W przypadku choroby kardiomiopatii rozstrzeniowej, stosuje się leczenie zgodne z zalecanym dla niewydolności serca. Jednak na początku należy ustalić jej typ i przyczyny, szczególnie jeżeli jest ona odwracalna. Podstawą rozpoznania jest USG klatki piersiowej i inne badania pomocnicze.
Karolina Kuciel
Zobacz również opis choroby: Kardiomiopatia rozstrzeniowa
Brak komentarzy