Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy kardiomiopatii rozstrzeniowej

Kardiomiopatia rozstrzeniowa, zwana inaczej przekrwienną, jest chorobą mięśnia sercowego. Jej cechą charakterystyczną jest poszerzenie lewej i/lub prawej komory, z upośledzeniem funkcji skurczowych.

Zobacz również opis choroby: Kardiomiopatia rozstrzeniowa

Choroba dotyka przede wszystkim osoby w średnim wieku. Częstość występowania szacowana jest na 36 przypadków na 100 tys. osób. Z badań wynika, że mężczyźni i ludzie rasy czarnej chorują na nią częściej.

Główne objawy kardiomiopatii rozstrzeniowej

  • U pacjenta obserwuje się stopniowe narastanie objawów. W dużej mierze są one uzależnione od stopnia nasilenia niewydolności serca.  Osoby, które posiadają obecną tylko rozstrzeń lewą, mogą pozostawiać bez objawów przez miesiące lub lata.
  • Pacjenci chorzy na kardiomiopatię rozstrzeniową skarżą się na duszność, czy uczucie kołatania serca związane z nadkomorowymi i komorowymi zaburzeniami rytmu. Odczuwają ogólne osłabienie i znacznie wzrasta ich liczba oddechów. Chorobie towarzyszy bardzo często pogorszenie tolerancji wysiłkowej.
  • Objawami kardiomiopatii rozstrzeniowej są silne bóle w klatce piersiowej, mogące świadczyć o zatorowości płucnej.
  • Pojawia się również znaczne przyśpieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, które jest komorowe lub nadkomorowe z migotaniem przedsionków.
  • O narastającej chorobie może świadczyć niewydolność krążenia. Objawia się zawrotami głowy, dusznościami, odczuwalnym i długotrwałym zmęczeniem oraz bezsennością.
  • Wyraźnymi symptomami choroby są zmiany zakrzepowo ? zatorowe. Związane są ze zwolnieniem przepływu krwi i przyczyną tworzenia skrzeplin.
  • Choroba bardzo często jest konsekwencją wzrostu masy ciała, objawia się bólem brzucha spowodowany powiększeniem wątroby, czyli hepatomegalią.
  • Wraz z pogłębiającą się dysfunkcją mięśnia sercowego, pojawiają się objawy niewydolności prawokomorowej, tzn. obrzęki obwodowe, bóle brzucha związane z zastojem w wątrobie. Prawokomorowa niewydolność serca występuje późno jako źle rokujący objaw.

Leczenie możemy podzielić na:

  1. Przyczynowe, możliwe w kardiomiopatii wywołanej zapaleniem mięśnia sercowego, czy w kardiomiopatii wywołanej przez substancje toksyczne takie jak alkohol, czy też leki.
  2. Objawowe, którego postępowanie bliskie jest leczeniu niewydolności serca.

W przypadku choroby kardiomiopatii rozstrzeniowej, stosuje się leczenie zgodne z zalecanym dla niewydolności serca. Jednak na początku należy ustalić jej typ i przyczyny, szczególnie jeżeli jest ona odwracalna. Podstawą rozpoznania jest USG klatki piersiowej i inne badania pomocnicze.

Karolina Kuciel

Zobacz również opis choroby: Kardiomiopatia rozstrzeniowa

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności