Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby niedokrwiennej serca

Choroba niedokrwienna serca to zespół objawów, które charakteryzują się nieodpowiednim zaopatrzeniem komórek serca w tlen i substancje odżywcze. Skutkuje to zaburzeniem równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem, a doprowadzeniem odpowiednich składników, które powodować może niewydolność wieńcową.

Zobacz również opis choroby: Choroba niedokrwienna serca

Przyczyny choroby niedokrwiennej serca

Choroba jest genetyczna, więc przenoszona może być z pokolenia na pokolenie. Do czynników, które powodują jej rozwój i powstanie, zaliczyć można siedzący tryb życia, otyłość, palenie papierosów lub bezpośredni kontakt z dymem tytoniowym, a także cukrzycę. Występuje głównie u mężczyzn po 50 roku życia lub u kobiet po menopauzie.

Objawy choroby niedokrwiennej serca

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby niedokrwiennej serca jest ból lub uczucie ucisku w klatce piersiowej (stąd choroba nazywana jest równiez dusznicą bolesną). Ból odczuwać można również w okolicach barków, gardła, szczęki, karku, a nawet pleców lub ramion. Taki ból jest również bardzo charakterystyczny, ponieważ trwa on zaledwie kilka minut, po czym ustępuje. Zazwyczaj pojawia się dopiero po wysiłku fizycznym lub w sytuacjach stresowych, gdzie chory narażony jest na silne emocje.

Innymi objawami choroby może być:

  • uczucie dławienia,
  • ból wieńcowy,
  • ból żuchwy,
  • kłopoty z oddychaniem,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy.

Jak zapobiec chorobie niedokrwiennej serca?

Zapobiec chorobie można w bardzo prosty sposób. Wystarczy zadbać o odrobinę ruchu i aktywności fizycznej, by wyeliminować nadwagę lub otyłość, która w znacznym stopniu powoduje rozwój choroby. Dodatkowo istotną rolę odgrywa również dieta, polegająca na ograniczeniu spożywania tłuszczów zwierzęcych na korzyść tłuszczów roślinnych.

Powikłania choroby

W dusznicy bolesnej występują również liczne powikłania, którymi mogą być np.:

  • zawał mięśnia sercowego,
  • zatrzymanie akcji serca,
  • artymia,
  • dekompensacja zastoinowa.

Leczenie choroby niedokrwiennej serca

Jeśli przebieg choroby niedokrwiennej serca jest łagodny, wystarczą odpowiednie lekarstwa. Na przykład nitrogliceryna jest lekiem bardzo często podawanym, która pomaga uśmierzyć ból i zredukować objawy choroby. Głównie podaje się lekarstwa, które poszerzają tętnice i dzięki temu dbają o prawidłowy transport tlenu oraz substancji odżywczych do serca. W przypadku ciężkiej dusznicy konieczna może być nawet operacja mająca na celu poszerzenie tętnicy, nazywana również plastyką serca. Zaleca się również codzienne przyjmowanie dawki aspiryny, która redukuje ryzyko ataku serca.

Autor: Agnieszka Witek

Zobacz również opis choroby: Choroba niedokrwienna serca

Szpital w Pittsburghu wszczepia sztuczne serce

Chirurdzy ze szpitala w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych odnieśli sukces: udało im się przeszczepić pierwsze w tym regionie sztuczne serce. O tym sukcesie dowiadujemy się zarówno z Pittsburgh Tribune-Review , jak i z Pittsburgh Post-Gazette , które donosiły o operacji w swoich internetowych wersjach.... czytaj więcej

Cukrzyca: jagody i jabłka obniżają ryzyko

Jedzenie większych ilości jagód, gruszek oraz jabłek może być związane z mniejszym ryzykiem cukrzycy, jak pokazuje nowe badanie przeprowadzone przez naukowców amerykańskich. Owoce te bowiem mają być naładowane flawonoidami, które są naturalnym składnikiem obecnym w niektórych owocach, warzywach i ziarnach.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy