Przyczyny choroby niedokrwiennej serca
Choroba jest genetyczna, więc przenoszona może być z pokolenia na pokolenie. Do czynników, które powodują jej rozwój i powstanie, zaliczyć można siedzący tryb życia, otyłość, palenie papierosów lub bezpośredni kontakt z dymem tytoniowym, a także cukrzycę. Występuje głównie u mężczyzn po 50 roku życia lub u kobiet po menopauzie.
Objawy choroby niedokrwiennej serca
Najbardziej charakterystycznym objawem choroby niedokrwiennej serca jest ból lub uczucie ucisku w klatce piersiowej (stąd choroba nazywana jest równiez dusznicą bolesną). Ból odczuwać można również w okolicach barków, gardła, szczęki, karku, a nawet pleców lub ramion. Taki ból jest również bardzo charakterystyczny, ponieważ trwa on zaledwie kilka minut, po czym ustępuje. Zazwyczaj pojawia się dopiero po wysiłku fizycznym lub w sytuacjach stresowych, gdzie chory narażony jest na silne emocje.
Innymi objawami choroby może być:
- uczucie dławienia,
- ból wieńcowy,
- ból żuchwy,
- kłopoty z oddychaniem,
- osłabienie,
- zawroty głowy.
Jak zapobiec chorobie niedokrwiennej serca?
Zapobiec chorobie można w bardzo prosty sposób. Wystarczy zadbać o odrobinę ruchu i aktywności fizycznej, by wyeliminować nadwagę lub otyłość, która w znacznym stopniu powoduje rozwój choroby. Dodatkowo istotną rolę odgrywa również dieta, polegająca na ograniczeniu spożywania tłuszczów zwierzęcych na korzyść tłuszczów roślinnych.
Powikłania choroby
W dusznicy bolesnej występują również liczne powikłania, którymi mogą być np.:
- zawał mięśnia sercowego,
- zatrzymanie akcji serca,
- artymia,
- dekompensacja zastoinowa.
Leczenie choroby niedokrwiennej serca
Jeśli przebieg choroby niedokrwiennej serca jest łagodny, wystarczą odpowiednie lekarstwa. Na przykład nitrogliceryna jest lekiem bardzo często podawanym, która pomaga uśmierzyć ból i zredukować objawy choroby. Głównie podaje się lekarstwa, które poszerzają tętnice i dzięki temu dbają o prawidłowy transport tlenu oraz substancji odżywczych do serca. W przypadku ciężkiej dusznicy konieczna może być nawet operacja mająca na celu poszerzenie tętnicy, nazywana również plastyką serca. Zaleca się również codzienne przyjmowanie dawki aspiryny, która redukuje ryzyko ataku serca.
Autor: Agnieszka Witek
Zobacz również opis choroby: Choroba niedokrwienna serca
Szpital w Pittsburghu wszczepia sztuczne serce
Chirurdzy ze szpitala w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych odnieśli sukces: udało im się przeszczepić pierwsze w tym regionie sztuczne serce. O tym sukcesie dowiadujemy się zarówno z Pittsburgh Tribune-Review , jak i z Pittsburgh Post-Gazette , które donosiły o operacji w swoich internetowych wersjach.... czytaj więcej
Cukrzyca: jagody i jabłka obniżają ryzyko
Jedzenie większych ilości jagód, gruszek oraz jabłek może być związane z mniejszym ryzykiem cukrzycy, jak pokazuje nowe badanie przeprowadzone przez naukowców amerykańskich. Owoce te bowiem mają być naładowane flawonoidami, które są naturalnym składnikiem obecnym w niektórych owocach, warzywach i ziarnach.... czytaj więcej
Brak komentarzy