Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy bradykardii

Bradykardia to choroba, która występuje wówczas, gdy rytm pracy serca znacznie się spowalnia. Zaburzenie to cechuje się niskim tętnem oraz pracą serca poniżej 50 uderzeń na minutę. Dla przypomnienia warto dodać, że rytm pracy serca u zdrowego człowieka wynosi w stanie spoczynku od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Zobacz również opis choroby: Bradykardia

Kiedy serce zaczyna bić wolniej, krew jest wolniej pompowana a co za tym idzie organizm nie otrzymuje takiej ilości tlenu, jakiej potrzebuje, wskutek czego bradykardia może doprowadzić do niedotlenienia całego układu ludzkiego. Kiedy tak się dzieje pojawiają się uciążliwe symptopy, ostrzegające chorego, że coś niedobrego dzieje się z jego organizmem.

Do typowym objawów, które mogą świadczyć o bradykardii należą:

  • omdlenia
  • zawroty głowy
  • osłabienie
  • zmęczenie
  • problemy z oddychaniem
  • ból w klatce piersiowej
  • zaburzenia snu
  • problemy z pamięcią

Co istotne problemy te zwykle zaczynają pojawiać się w nocy, w stanie spoczynku a objawy narastają stopniowo, dlatego też tak wiele chorych nie jest świadomych swojej choroby.

Taki stan rzeczy spowodowany może być przez różne czynniki, zarówne te wewnętrzne związane z pracą serca, jak i zewnętrzne, do których zalicza się m.in. leki i choroby ogólnoustrojowe.

Obecnie bardzo duży nacisk lekarze kładą na profilaktykę. Przede wszystkim osoby, które wiedzą, że cierpią na to schorzenie, powinny szczególnie o siebie dbać, przyjmować leki i przestrzegać zaleceń lekarskich.

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna to dwa z wiodących czynników, zapobiegających rozwojowi bradykardii. Równie ważne jest także kontrolowane swojej masy ciała, poziomu cholesterolu i ciśnienia oraz unikania używek, a w szczególności alkoholu. Bardzo ważne jest także to, aby unikać sytuacji stresujących, gdyż stres może skutecznie osłabić serce.

Zobacz również opis choroby: Bradykardia

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności