Kiedy serce zaczyna bić wolniej, krew jest wolniej pompowana a co za tym idzie organizm nie otrzymuje takiej ilości tlenu, jakiej potrzebuje, wskutek czego bradykardia może doprowadzić do niedotlenienia całego układu ludzkiego. Kiedy tak się dzieje pojawiają się uciążliwe symptopy, ostrzegające chorego, że coś niedobrego dzieje się z jego organizmem.
Do typowym objawów, które mogą świadczyć o bradykardii należą:
- omdlenia
- zawroty głowy
- osłabienie
- zmęczenie
- problemy z oddychaniem
- ból w klatce piersiowej
- zaburzenia snu
- problemy z pamięcią
Co istotne problemy te zwykle zaczynają pojawiać się w nocy, w stanie spoczynku a objawy narastają stopniowo, dlatego też tak wiele chorych nie jest świadomych swojej choroby.
Taki stan rzeczy spowodowany może być przez różne czynniki, zarówne te wewnętrzne związane z pracą serca, jak i zewnętrzne, do których zalicza się m.in. leki i choroby ogólnoustrojowe.
Obecnie bardzo duży nacisk lekarze kładą na profilaktykę. Przede wszystkim osoby, które wiedzą, że cierpią na to schorzenie, powinny szczególnie o siebie dbać, przyjmować leki i przestrzegać zaleceń lekarskich.
Zdrowa dieta i aktywność fizyczna to dwa z wiodących czynników, zapobiegających rozwojowi bradykardii. Równie ważne jest także kontrolowane swojej masy ciała, poziomu cholesterolu i ciśnienia oraz unikania używek, a w szczególności alkoholu. Bardzo ważne jest także to, aby unikać sytuacji stresujących, gdyż stres może skutecznie osłabić serce.
Zobacz również opis choroby: Bradykardia
Stres i depresja zagrożeniem dla osób z chorobą serca
Według nowych badań wysoki poziom stresu połączony z depresją zwiększa ryzyko ataku serca i śmierci u osób z chorobą serca. W badaniu wzięło udział 4400 pacjentów w wieku 45 lat wzwyż z chorobą niedokrwienną serca, spowodowaną powstaniem blaszek miażdżycowych w tętnicach, co jest najczęstszą przyczyną choroby serca.... czytaj więcej
Objawy nowotworu złośliwego serca
Nowotwory złośliwe serca można podzielić na pierwotne lub wtórne. Wtórne występują znacznie częściej i są one przerzutami z innego nowotworu do serca. Do nowotworów złośliwych zalicza się m.in. naczyniakomięsak, mięsak prążkowanokomórkowy, tłuszczakomięsak, włókniakomięsak oraz nerwiakow?... czytaj więcej
Brak komentarzy